این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فروشگاه تجهیزات پزشکی توان نو کاملا محفوظ می باشد

دستگاه اکسیژن‌ساز چیست؟

دستگاه اکسیژن‌ساز چیست؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/18 0 نظر

هر روز نام تجهیزات و دستگاه‌های جدیدی را می‌شنویم، دستگاه‌هایی که هر یک نقش بسیار مهمی در تسهیل زندگی انسان دارند. یکی از این دستگاه‌های کار‌آمد که کاربردهای درمانی و کمک درمانی بسیاری دارد، دستگاه اکسیژن‌ساز است. همانطور که از نام این دستگاه پیداست، وظیفه تولید اکسیژن تغلیظ شده را بر عهده دارد. 

اکسیژن‌ساز چیست؟

نام این دستگاه مانند کارکردش بسیار امید بخش است. خصوصاً حال که کره زمین با مشکل آلودگی هوا دست و پنجه نرم می‌کند و بیماری های تنفسی به معضل بزرگ شهرنشینان تبدیل شده است.

دستگاه اکسیژن‌ساز یکی از تکنولوژی‌های نوین و کاربردی است که وظیفه غلیظ کردن اکسیژن را بر عهده دارد. هوایی که ما تنفس می‌کنیم دارای بیش از 78 % نیتروژن و 21 % اکسیژن است. این دستگاه یک وسیله برقی است که اکسیژن اطراف ما را گرفته و به اکسیژن غلیظ‌‌‌تر تبدیل می‌کند. اگر با این دستگاه آشنایی داشته باشید به خوبی می‌دانید که نمی‌توان نقش آن را در تسهیل زندگی برخی از افراد نادیده گرفت. 

حتماً می‌پرسید که فایده این کار چیست؟ در واقع این تکنولوژی، یک درمان و پیشگیری است که مورد نیاز برخی بیماران است. مکانیزم کار این دستگاه به این صورت است که هوای موجود در محیط اطراف خود را به داخل خود کمپرس می‌کند و آن را به اکسیژن پزشکی تبدیل می‌کند. اکسیژن حاصل از دستگاه، بیش از 95% خلوص دارد. اکسیژنی با این درصد خلوص، بهاکسیژن پزشکی نیز معروف است.

این دستگاه یک جایگزین بسیار عالی برای کپسول اکسیژن است و تنها محدودیت آن، نیاز به برق است. ناگفته نماند مدل‌های جدیدی از این دستگاه طراحی و ساخته شده‌اند که با باتری کار می‌کنند اما توانایی تولید اکسیژن با غلظت کمتری را دارند. با ما همراه باشید تا خصوصیات کامل این دستگاه و موارد مصرف آن را برای شما شرح دهیم.

دستگاه‌های اکسیژن‌ساز از نظر کاربرد و نوع استفاده به چند دسته تقسیم می‌شوند. در ادامه با نمونه‌های آن‌ها آشنا می‌شوید.

 

با انواع دستگاه اکسیژن‌ساز‌ آشنا شوید

اکسیژن‌ساز‌ها انواع مختلفی دارند اما به طور کلی به دو دسته ثابت و قابل حمل تقسیم می‌شوند.

1- دستگاه اکسیژن‌ساز‌ ثابت:

بیشتر اکسیژن ساز‌هایی که در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند از نوع ثابت هستند. این دستگاه‌ها می‌توانند به صورت پالسی و مداوم اکسیژن تولید کنند.

منظور از کارکرد پالسی این است که دستگاه طی فاصله‌های زمانی مشخص به صورت مقطعی، مقدار اکسیژن مشخصی را تولید می کند. خوب است بدانید که در حالت اکسیژن‌سازی مداوم، دستگاه یکسره و بدون توقف، اکسیژن تولید می‌کند.

نا‌گفته نماند که اکسیژن‌ساز‌های ثابت اغلب دارای چرخ‌هایی در قسمت زیرین هستند و قابلیت حمل به قسمت‌های مختلف خانه یا مکان مورد نظر را دارند اما این کار را نمی‌توانید به راحتی نمونه‌های قابل حمل انجام دهید.

 

2- دستگاه اکسیژن‌ساز‌ قابل حمل:

اکسیژن‌ساز‌های قابل حمل که وزن کم‌تر و اندازه کوچک‌تری نسبت به اکسیژن‌ساز‌های ثابت دارند و برای راحتی در حمل‌و‌نقل طراحی و تولید شده‌اند، معمولا فقط به صورت پالسی اکسیژن تولید می‌کنند.

در این دستگاه‌ها می‌توان اکسیژن خروجی را به صورت دستی مطابق با نیاز بیمار از طریق صفحه کنترلی که روی دستگاه نصب شده است تغییر داد. بهتر است که اکسیژن‌ساز مورد نیاز خود را با توجه به توصیه‌های پزشک معالج انتخاب کنید تا در استفاده از آن به مشکل نخورید. در بازار اکسیژن‌ساز‌های مختلفی مطابق با نیاز شما وجود دارد که به راحتی قابل تهیه هستند.

این دستگاه‌ها هیچ‌گونه تفاوتی با دیگردستگاه‌های اکسیژن‌ساز ندارند و مکانیزم کار آن‌ها مانند یکدیگر است. تنها تفاوت این نوع با دیگر دستگاه‌ها در اندازه، استفاده از باتری در کنار برق مستقیم و همچنین وزن آن‌ها است. دستگاه‌های اکسیژن‌ساز پرتابل می‌توانند با برق (AC , DC) و باتری‌ها تغذیه شوند.

یکی از موضوعاتی که در این دستگاه‌ها حائز اهمیت است، طول عمر باتری موجود در دستگاه است. بعضی از باتری‌ها می‌توانند 1 ساعت شارژ نگه دارند و بعضی دیگر تا 8 ساعت هم شارژ را نگه می‌دارند. مدت نگه‌داری شارژ در باتری دستگاه‌های اکسیژن‌ساز به طرز مصرف کاربر بستگی دارد.

بیشتر دستگاه‌های اکسیژن‌ساز پرتابل از سیستم خروجی IMPLUS استفاده می‌کنند. این سیستم دارای سنسور‌هایی در داخل دستگاه است که دم و بازدم بیمار را تشخیص می‌دهد و در هنگام دم، اکسیژن را به بیمار می‌رساند و در هنگام بازدم، مونوکسید کربن را خارج می‌کند. این سیستم می‌تواند در مصرف انرژی صرفه جویی کند و تنفس بیمار را راحت‌تر کند.

دستگاه‌های پرتابل در اندازه‌ها و ظرفیت‌های متفاوتی تولید و در بازار عرضه می‌شوند که این اندازه‌ها برای بیماری‌ها مختلف، متفاوت است. برای بیمارانی که دارای بیماری‌های تنفسی از قبیل آسم حاد و مزمن و اختلالات غیر حاد تنفسی هستند، دستگاه‌هایی با ظرفیت تولید 3 یا 5 لیتر اکسیژن در دقیقه بسیار مناسب است. برای بیماران سرطانی و یا افرادی که ریه‌هایشان به صورت تقریبا جدی تخریب شده است، دستگاه‌هایی با ظرفیت 7 تا 10 لیتر در دقیقه توصیه می‌شود.

اکسیژن‌ساز

بیشتر بخوانید: دستگاه تصفیه هوا چه کاربردی دارد؟

دستگاه اکسیژن ساز چگونه عمل می‌کند؟

تمامی دستگا‌ه‌های اکسیژن‌ساز از یک مکانیزم ساده برای تولید اکسیژن مورد نیاز بیماران استفاده می‌کنند. این دستگاه‌ها دارای یک پمپ‌اند که هوای موجود در محیط اطراف خود را می‌مکد و آن را از یک محفظه که با پودر زئولیت پر شده است، می‌گذراند. وظیفه پودر زئولیت این است که 21 % اکسیژن موجود در هوای مکیده شده را از دیگر گاز‌های موجود در آن جدا کند و به طرفی دیگر هدایت کند.

 دستگاه اکسیژن‌ساز با کمک کمپرسور، فشار اکسیژن ذخیره شده در محفظه را بالا برده و فشار آن را به 220 میلیمتر جیوه می‌رساند.

در مرحله بعد، اکسیژن فشرده شده درون محفظه به پشت فلومتر، در قسمت جلوی دستگاه، هدایت می‌شود و از نازل مخصوص به سمت بینی و دهان بیمار فرستاده می‌شود.

اکسیژن‌ساز

بیشتر بخوانید: انواع دستگاه‌های فشارسنج خون کدامند و چه ویژگی‌هایی دارند؟

نکاتی که بهتر است درباره دستگاه اکسیژن‌ساز بدانید

1- خلوص اکسیژن خروجی از دستگاه اکسیژن‌ساز بین 90 تا 95 درصد است.

2- اگر این دستگاه روشن باشد و به وسیله مسیر خروجی به بیمار متصل نباشد، اکسیژنی را به فضای داخل اتاق اضافه نمی‌کند.

3- دستگاه‌های اکسیژن‌ساز خانگی همگی با برق کار می‌کنند و هیچگونه باتری یا سیلندر ذخیره سازی‌ای ندارند و بعد از قطع شدن برق به طور کامل از کار خواهند افتاد.

4- این دستگاه‌ها دارای 2 نوع فیلتر هستند که عبارتند از:

- فیلتر اسفنجی یا ابر صنعتی قابل شستشو که هر هفته یک بار نیاز به شستشو دارد.

- فیلتری از جنس کاغذ مخصوص که هر 6 ماه یک بار نیاز به تعویض دارد.

5- هیچگاه دستگاه اکسیژن ساز را در حالت روشن حمل نکنید و یا به بغل نخوابانید. زیرا موتور این دستگاه به صورت معلق است و احتمال خرابی دارد.

6- یک لیوان مانومتر در قسمت خروجی دستگاه وجود دارد که وظیفه مرطوب کردن اکسیژن را بر عهده دارد. باید یک سوم این لیوان با آب مقطر یا آب جوشیده پر شود و هفته‌ای یک بار سوراخ‌های موجود بر روی نازل شلنگ درون لیوان جرم‌گیری شود. این نکته را به یاد داشته باشید که سوراخ‌ها باید با سوزن یا یک جسم نوک تیز باز شوند.

 

دستگاه اکسیژن ساز از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است؟

توجه کنید که در هنگام تهیه این دستگاه، لوازم جانبی زیر را نیز تهیه کنید. البته بیشتر مدل‌های این دستگاه‌ها، لوازم زیر را به همراه دارند.

- لیوان یا ظرف مرطوب کننده

- فیلتر گرد‌گیر

- محفظه اکسیژن

- سوند نازال (یا دماغی) اکسیژن

- ماسک اکسیژن

- فیلتر اکسیژن ساز

 

استفاده از اکسیژن‌ساز چه مزایایی دارد؟

استفاده از دستگاه اکسیژن‌ساز برای بیمارانی که به آن نیاز دارند، مزایای زیادی دارد که در ادامه به آن ها اشاره می‌کنیم.

1- خالص بودن اکسیژن حاصل از دستگاه

2- تنظیم و تصفیه گردش خون

3- کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی و جلوگیری از بالا رفتن فشار خون و مقابله با بیماری‌های تنفسی مانند آسم

4- خون رسانی بهتر به بافت‌های بدن

5- شفافیت چهره و زدودن رنگ زرد بیماری از صورت بیمار

6- جلوگیری از پیری زودرس و کند کردن روند آن

7- کاهش استرس و تنش برای بیمار و اطرافیان

8- مفید برای رشد و سلامت جنین در دوران بارداری

9- افزایش طول عمر و بهبود بخشیدن به سیستم حافظه افراد

10- بهبود عملکرد ریه‌های آسیب دیده

اکسیژن‌ساز

بیشتر بخوانید:  آشنایی با انواع دماسنج و تب‌ سنج و روش‌های اندازه‌گیری دمای بدن

موارد استفاده از دستگاه اکسیژن ساز کدام است؟

یکی از قدیمی‌ترین را‌ه‌های درمان برخی از بیماری‌‌ها، مخصوصا بیماری‌های تنفسی، استفاده از اکسیژن با فشار بالا است. یکی از رایج‌ترین دلایل استفاده از این دستگاه‌ها، آمبولی هوا است که بیشتر در غواصانی که در اعماق غواصی می‌کنند و با سرعت زیاد به سطح آب باز می‌گردند دیده می‌شود. در آمبولی هوا، به وجود آمدن حباب‌های کوچک هوا در جریان خون باعث نرسیدن مناسب خون به اعضای حیاتی بدن شده و در نتیجه باعث مرگ فرد می‌شود. در این مواقع اکسیژن با فشار بالا می‌تواند حباب‌های موجود در رگ را کوچک کند و سیستم خون رسانی را به حالت عادی برگرداند.

 

موارد مهمی که باید در هنگام خرید دستگاه‌های اکسیژن‌ساز در نظر داشته باشید

1- ظرفیت بر حسب تولید اکسیژن

یکی از مهم‌ترین فاکتور‌هایی که باید در انتخاب اکسیژن‌ساز به آن توجه داشت، ظرفیت اکسیژن تولیدی دستگاه است. این مورد می‌تواند مشخص کند که آیا دستگاه توانایی تامین نیاز درمانی شما را دارد یا نه. تمامی دستگاه‌های اکسیژن‌ساز بر حسب لیتر بر دقیقه (lmp) اکسیژن تولید می‌کنند. یکی از رایج‌ترین ظرفیت‌‌های دستگاه‌های اکسیژن‌ساز 2 لیتر بر دقیقه است که اکثر کاربران از این سطح تولید اکسیژن استفاده می‌کنند. دستگاه‌های جدیدی که طراحی و تولید شده‌اند می‌توانند با تنظیم از طرف کاربر میزان تولید اکسیژن را تغییر دهند.

2- اندازه و سایز دستگاه اکسیژن‌ساز

یکی دیگر از نکات بسیار مهم، انتخاب سایز دستگاه است. دستگاه‌های پرتابل موجود در بازار از 900 گرم تا 9 کیلوگرم وزن دارند. دستگاه‌های سبک‌تر برای مصارف بیرون از محیط بیمارستان و خانه استفاده می‌شوند و قدرت کمتری نیز نسبت به دستگاه‌هایی با وزن و اندازه بیشتر دارند. دستگاه‌های بزرگ‌تر و سنگین‌تر دارای قدرت بیشتر هستند و برای بیمارانی که نیاز به اکسیژن بیشتری دارند استفاده می‌شوند. این نوع دستگاه‌ها معمولا برای مصارف داخل خانه و مراکز درمانی استفاده می‌شوند.

 

جوانب احتیاطی که بهتر است در استفاده از دستگاه اکسیژن‌ساز رعایت کنید

با وجود تمامی نکات مثبتی که در استفاده از این دستگاه‌ها وجود دارد، خوب است که نکات منفی آن را نیز بدانید. در ادامه به چند نمونه از این خطرات اشاره می‌کنیم:

- خشکی و ایجاد عفونت را از یاد نبرید

این نکته را به یاد داشته باشید که در هنگام استفاده از دستگاه‌ اکسیژن‌ساز ممکن است در سیستم گوارشی و تنفسی خود احساس خشکی کنید. دستگاه اکسیژن‌ساز دارای یک سیستم مرطوب کننده است و رطوبت در اکسیژن تولیدی خود را از طریق یک لیوان آب مقطر تامین می‌کند. این لیوان آب باید حتما توسط خود شما پر شود. همانطور که پیشتر گفتیم، آب مورد استفاده در این لیوان آب مقطر یا جوشانده شده است. استفاده از آب مقطر یا جوشانده از ایجاد باکتری و قارچ در مخزن جلوگیری می‌کند. باکتری‌ها و قارچ‌ها باعث ایجاد عفونت در اکسیژن تولیدی و عفونت دستگاه تنفسی فرد می‌شود.

- امکان اشتعال اکسیژن وجود دارد

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در استفاده از دستگاه اکسیژن‌ساز به آن توجه کنید، خطر اشتعال اکسیژن است. اکسیژن به تنهایی قابل اشتعال نیست و به خودی خود مشتعل نمی‌شود. هنگامی که اکسیژن با یک جرقه کوچک یا شعله بسیار کم تماس داشته باشد، باعث آتش‌سوزی می‌شود و به عنوان سوخت عمل می‌کند. در هنگام استفاده از دستگاه اکسیژن‌ساز باید حداقل 3 متر از وسایلی که باعث آتش‌سوزی می‌شوند فاصله داشته باشد. برای مثال می‌توان به سیگار روشن یا اجاق گاز اشاره کرد.

- تهویه مناسب را فراموش نکنید

این دستگاه را باید در اتاقی که تهویه مناسب دارد استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که در مواقعی که از دستگاه استفاده نمی‌کنید، آن را خاموش کرده‌اید.

- وسایل سنگین ممنوع است

هرگز بر روی دستگاه اکسیژن ساز وسایل سنگین قرار ندهید. این کار باعث آسیب‌های جدی به دستگاه می‌شود.

اکسیژن‌ساز

بیشتر بخوانید: مزایای استفاده از دستگاه بخور در خانه چیست؟

نتیجه‌گیری

با پیشرفت تکنولوژی، شاهد ظهور دستگاه‌های پیشرفته در تمام زمینه‌ها هستیم. علم پزشکی هم مستثنی نیست. یکی از دستگاه‌هایی که تحول اساسی در نگهداری بیماران در منزل ایجاد کرد، دستگاه اکسیژن‌ساز است. همانطور که در بالا شرح دادیم، این دستگاه‌ها انواع گوناگونی دارند و شما می توانید مطابق با تجویز پزشک، یکی از آن‌ها را تهیه کنید.

برای کسانی که نیاز به استفاده از این دستگاه دارند مهم است که قبل از تهیه آن، انواع دستگاه اکسیژن‌ساز را بشناسند و با توجه به نیاز خود، بهترین دستگاه را انتخاب کنند.

در همین راستا، در این مقاله تلاش کردیم تا اطلاعاتی جامع را درباره دستگاه اکسیژن‌ساز در اختیار شما قرار بدهیم. بنابراین اگر قصد دارید یک نمونه از این دستگاه را تهیه کنید، نکاتی را که در بالا ذکر کردیم، از یاد نبرید.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

آخرین محصولات